Nebezpeční účetní v UK

Nebezpeční účetní v UK

  •  

 

Teď vrcholí čas pro daňová přiznání v UK, a čas od října do ledna pro mne byl vždycky ohledně účetnictví hodně časově, finančně i psychicky náročný. Moje první roky v podnikání byly pod heslem “part time self-employed”, takže jednoduché řešení. Měla jsem spolehlivého anglického účetního, kterému jsem jednou ročně přinesla pečlivě po měsících roztříděné doklady a účty, věděla jsem, že můj termín podání je 31.1., on to zaregistrival online – a hotovo.

Tahle účetní idylka mi skončila, když jsem se přestěhovala do Manchesteru a začala si hledat nového účetního. Odstartovalo se story, které by se mohlo jmenovat “jak jsem díky účetním do problémů a o peníze přišla”.

 

Pokud žijete v Anglii, tak víte, jak drahá je to služba a jak naléhavě potřebujete účetnímu rozumět. Protože systém i terminologie jsou jiné než u nás. Z toho důvodu je taková poptávka po krajanských účetních v Anglii. Protože ti jsou většinou také značně levnější, než Angličané. Což se vám ale může ošklivě vymstít, pokud máte Ltd (s.r.o. v Čechách), protože za nekompetentní služby nejenomže draze zaplatíte, ale ještě na ně i doplatíte. Mne osobně to již stálo mnoho set liber ročně navíc zbytečně vyhozených oknem. 

 

Z dávných dob mého podnikání v Čechách jsem měla velmi dobrou zkušenost s excelentní paní účetní Kubíčkovou, která vždy prvního přišla, posbírala všechny moje doklady za měsíc, za týden se vrátila, přinesla vše vzorně srovnané, nalepené, zaúčtované. Pokud bylo něco třeba udělat, včas mne upozornila. Jednoduchý proces na 30 minut přímého jednání měsíčně. A totálně čistá hlava s účetnictvím. Bez starostí. Věděla jsem, že přijde, tak jsem měla vše přichystané.

 

Paní Kubíčková pro mne nasadila účetní laťku hodně vysoko, a já pak marně hledala celá léta někoho stejně precizního a spolehlivého.

 

Protože to mám stejně jako jiní lidé – když vím, že mám čas, nic mne nenutí se věnovat účetnictví – tak se věnuju tomu, co je mým oborem. Nikoliv vypisováním účetnictví, které mne neživí.

.

Můj první objevený krajanský účetní v Anglii byl tuším Slovák (? a možná taky ne 🙂 ), prezentoval se na webu jako hodně úspěšný a dlouholetý, zkušený a kvalifikovaný (což oni o sobě tvrdí všichni), ale ten mi stihnul pouze doslat smlouvu k podpisu, na víc neměl čas. Minul se povoláním, účetnictví ho nezajímalo, byl rozlítaný v budování vztahů a zábav. Spolupráce skončila dříve, než začala. Kromě ztraceného času a nervů se to obešlo pro mne bez finančních ztrát.

Pak jsem objevila velmi milou českou paní účetní. A je mi milá dodnes. Jako člověk se jeví jako moc hodná a laskavá. Potíž je v tom, že funguje jako většina našich účetních tady v Anglii: i když jsem jí sdělila svou potřebu pravidelné měsíční péče o účetnictví a měla jsem dokonce představu, že bych chtěla své příjmy a výdaje sledovat v nějakém programu online, tak výsledek byl takový, že mi měsíc před uzávěrkou poslala email:     “Máte to?”

 

Šok! Co jako mám?

Objevila jsem další stránku zdejších účetních: Nemají na vás čas až tak dalece, že se nezdržují nějakým vysvětlováním, nedejbože polopatickým! Což jsem naléhavě potřebovala, protože při Ltd funguje vše jinak, jsou tam oficiálně 4 termíny s různými názvy a já dodneška mám chaos v tom, co který znamená a co pro který musím udělat. A tito účetní nechápou, jak může být někdo “tak blblý”, že když oni napíšou nějaký oficiální název, že já netuším, co to znamená a co se po mne chce.  :-O  A já marně vysvětluju, že právě proto, abych nemusela být specialista ještě i na účetnictví – mám účetní firmu. 

 

Paní účetní mi oznámila, že za několik dnů (cca 3-4 týdny) je deadline a navíc ona jede na dovolenou. Takže ať si pospíším. Směs mrákot a vzteku, že mi to neřekla dříve, protože zpracovat do Excelu účetnictví za celý rok tak, aby to souhlasilo se všemi výpisy z účtu – to bylo hodně kruté. Stihla jsem to vysílená do mrtva, poslala jsem kompletní zpracování mého účetnictví v tabulkách a jedné souhrnné tabulce za celé období, sice pár dnů před jejím odjezdem a deadlinem, ale pořád ne poslední den. 🙂 Úspěch! Jsem si myslela.

Omyl. Paní účetní nejenomže můj email ani neotevřela, ale ona odjela na dovolenou a ani nikoho z firmy nepověřila, aby moje účetnictví zpracoval a odeslal! Prostě pohoda! Že se na to vykašlala, a že dokonce ani měsíc po návratu z dovolené můj email neotevřela (!!!), jsem se dozvěděla až dopisem z úřadu, kde mi oznámili, že jsem nepodala svoje daňové přiznání, a tudíž následuje první pokuta 150 liber! A výčet, jak to dále bude stoupat za každý den.

 

Napsala jsem jí dotaz, co to má znamenat, a její odpověď byla jednoduchá:  “Jste nepodala daňové přiznání (přeloženo do češtiny)!” “Jak já? Já jsem vám všechno poslala před termínem!” “Já jsem vám říkala, že jedu na dovolenou a že to musíte poslat včas! Za to nesete zodpovědnost VY!”  Co to znamená “včas”, mi však neřekla.

 

Ano, a tak jsem objevila oblíbenou odpověď všech zdejších krajanských účetních: Oni nejsou zodpovědni za nic, i když s nimi máte smlouvu, podle britských zákonů jste za jakékoliv problémy včetně nepodání daňových přiznání (český výraz) – zodpovědni vy, nikoliv firma! A tihle lidé to dobře zneužívají. Peníze chtějí, ale nechtějí přijmout zodpovědnost za svou práci. 

 

Takže po více jak měsíci od uzávěrky paní účetní laskavě otevřela můj email s daty naservírovanými na zlatém podnose v tabulce, a zpracovala a poslala moje daňové přiznání. A poslala mi fakturu! S tím, že pokuta je můj problém! 

 

Když jsem chtěla, aby moje Ltd zrušila a já mohla přejít na jednodušší a levnější sole trader, tak mi řekla, že to nejde, dokud nezaplatím dluhy firmy. Tím měla na mysli její dluh. Byla jsem tehdy bez práce a neměla jsem na to vysypat z rukávu několik set liber najednou. Musela jsem nejprve zaplatit pokutu úřadům a potom jsem začala splácet fakturu jí.

 

Abych se až nyní dozvěděla, že zrušit Ltd není žádný problém. Že mi prostě lhala! A já tolik let platila takové peníze navíc jenom kvůli jejímu rozmaru. Asi si umíte představit, jak jsem se cítila, když jsem se to dozvěděla. 

 

A tato situace měla ještě i po létech dohru, když si paní účetní přečetla moji zprávu o zrušení Ltd (a následně i tento článek). Dozvěděla jsem se, jak JÁ se údajně chovám neeticky o ona je poškozená chudinka. Zodpovědnost ani teď za své jednání nepřijala. Přitom řešení je snadné, pokud je kvalifikovaná a pojištěná účetní – její chyba by mohla být uhrazena z pojistky. Ale to už bych chtěla moc…

Tak na to jsem už dále neměla nervy a hledala si spolehlivější účetní. Byla mi jako údajně excelentní doporučena jedna slovenská účetní. Opět následoval stejný proces, kdy jsem požádala o měsíční zpracování a pokud možno online sledování mým financí. A opět následovaly stejné jednovětné způsoby komunikace, kdy jsem nebyla schopna z tak krátkých vět a odborných termínů pochopit, co se ode mne chce. A paní účetní mi dala pocítit, jaký jsem idiot, když tomu nerozumím! Vsadím se, že ona nemá zase ani páru o věcech z mého oboru. 🙂

 

Navzdory našim dohodám paní účetní se ozvala až na poslední chvíli a já zase makala na uzávěrce jako šílená několik týdnů. Vše roztříděné a zaevidované jsem poslala včas, a pak mi přišla faktura nějaké cizí firmy za podané daňové přiznání. Nechápala jsem. Paní účetní mne o tom laskavě neinformovala, že účetnictví nezpracovává ona! Asi na to nemá licenci? Nevím, hádám..  

 

Zdá se, že krajané tady si vystačí s báchorkami o tom, jak fungují profesionálové, když mi ji doporučili. No ale hlavně, že letos žádná pokuta! Oddechla jsem si…

 

Předčasně! Přišel dopis, ve kterém bylo oznámení, že jsem nepodala self assessment za sebe jako ředitele firmy a tudíž mi hrozí další pokuta!

 

Nechápala jsem: A za co byla ta faktura na několik set liber??? Paní účetní mi vysvětlila, že přece za Ltd a že ona self assessment nedělá!!! Jenže to mi opomněla říct. Pokud máte přehled přes účetní firmy v Anglii, vidíte, že SAMOZŘEJMOU SOUČÁSTÍ jejich servisu je i self assessment pro ředitele firmy. Je to tak samozřejmé, že vás ani ve snu nenapadne, že by to mělo být jinak.

 

Tak zase nervy a spěch sehnat někoho, kdo to pro mne z mých jednoduchých údajů udělá. Našla jsem, nebezpečí zažehnáno.

Ale to už bylo na mne moc! Začala jsem intenzívně a hlavně VČAS hledat novou účetní firmu. Našla jsem poklad! Jsem si myslela. Tak milí lidé! Opravdu! Firma navenek přesně podle mého gusta – způsobilá používat pro zákazníky účetní software (tvrdili mi, nikdy jsem ho neviděla, ani po zaplacení faktur), sociální média, blogování, na svých stránkách nabízející modré z nebe, jako perfektní odborné znalosti a pomoc ve všech oblastech – a to vše v češtině !!!! No neber to! Po divokých zkušenostech a finančních ztrátách jsem byla ochotná i platit 59 liber měsíčně za jejich služby, jenom abych měla vše v pořádku.

 

Protože když nemáte v pořádku finance, to vám podráží nohy ve všem, co děláte. A stojí vás to mraky peněz navíc!

 

Jenže…

V létě jsem měla s nimi první hovor, vše probíhalo slibně – jenom “teď neměli čas, to víte, jsou dovolené”. Dohoda ale byla, že od září převezmou moje účetnictví naplno a po mnoha urgencích konečně na skype jsme si domluvili další služby. Bylo mi divné, že mi paní Diana z DH Account & Legal nemůže říct kvalifikované informace hned, že je potřebuje “dohledat”, ale neřešila jsem to. Byla jsem tak milými lidmi nadšená! A věřila jim každé slovo. 

 

Byli jsme domluveni, že mi firmu zaregistrují od září jako zaměstnavatele, a postarají se také o moje výplatní pásky. Aby se jako zjedodušila moje situace. Vypadalo to skvěle, jenom jsem z nich nemohla dostat v průběhu týdnů odpověď na moji otázku, která se mi mezitím rozležela v hlavě:

 

Kdo jako vůči úřadům jsem? Zaměstnavatel, zaměstnanec nebo sole trader? Vsadím se, že oni sami nevěděli. A na to, aby mi odpovídali na moje otázky, “neměli čas”.

 

Celé září jsem je upomínala o to, aby konečně odstartovali to, co mi slíbili, protože já mám další povinnosti vůči úřadům. Na konci září (!!!) přišlo vítězství! Všimli si mne a poslali mi faktury s upozorněním, že bez zaplacení předem nebudou nic začínat. 

= Faktura na 450 liber zálohy na annual return (nějaké daňové přiznání – v češtině),

= a faktura na platbu za účetnictví na 3 měsíce dopředu 59x 3 = 177,

= a aby toho nebylo málo – tak další faktura na 25 liber za registraci firmy kdesi (to neměli v ceně účetnictví!)

= a 50 liber za to, že mi poskytnou informace, které jsme si domluvili na skype. Ty přece taky nejsou v ceně! To je jasné!  :-O

Ty vogo! 702 liber najednou a to ještě pro mne nic neudělali!!!! 

Vysvětlila jsem jim, že takto to nemůže fungovat a zaplatila jsem fakturu za účetnictví za aktuální měsíc, a se zatnutými zuby fakturu na 50 liber za informace, co mi slíbili, ale neřekli o platbě navíc, a 25 liber na registraci firmy kamsi. Protože když víte, že si účetnictví zpravováváte sami (bookkeeping), tak věříte, že těch 59 liber měsíčně je za další servisy a poradenství.

 

Ne! U DH Account & Legal platíte 59 liber za nic a za cokoliv, co potřebujete, si připlácíte zvlášť!  To už naštve, zejména, když jste díky nim v časové tísni a oni na nic “nemají čas”. 

 

Zaplatila jsem a očekávala výsledek. A ten mne totálně dorazil! 

 

Tihle nekvalifikovaní účetní (!!!, vážně, oni nejsou certifikovaní účetní, ověřit si to můžete dole, a tak jsou celkem nepostižitelní a oni to vědí !!!! ) mi za 25 liber odstartovali a nedokončili (neměli čas!)  registraci firmy jako zaměstnavatele, a i když musejí vědět, že pokud mi nezačnou dávat za firmu výplatní pásky, tak mi okamžitě úřady chránící zaměstance udělí pokutu za neplnění mých zákonných povinností – jak mi sdělil můj nový účetní, kterého jsem musela urychleně začít hledat, aby mi ten průšvih vyřešil. 

 

Další bomba přišla v podobě služby, kterou jsem si zaplatila za 50 liber. Přišlo info, že paní Diana se dívala na moje materiály – a vše je v pořádku. A následovalo doporučení, které i jenom z pohledu obyčejného selského rozumu a schopnosti spočítat si 1 + 1 – mi dalo pochopit, že paní Diana mi nejenomže NEposkytla informace, které jsme si dohodli, ale ani se na to jistě nedívala, protože “neměla čas”. Protože takovou blbost by myslící člověk nemohl napsat. Tohle rozhodně nemá s odborným Legal poradenstvím nic společného.

 

No a tím jsem byla za 134 liber celkem pro tuto účetní firmu vyřešena. Poskytli mi žádné informace a žádné služby:

registraci moji firmy nechali rozdělanou (!!!), domluvené výplatní pásky a online účetnictví se nekonaly, moje urgentní emaily ignorovali, jenom mi přibyly problémy s úřady, kterým jsem nedodala povinné informace. A hrozby soudem! Samozřejmě. Nikde se úřady neplatlají s lidmi, co neplní svoje povinnosti. 

Takže jsem se znova vrhla do hledání účetního a zabila tím opět mraky času! Který nemůžete věnovat svému podnikání, protože musíte hasit požáry způsobené nespolehlivými účetními.

No, ale vyplatilo se! Nový pan účetní nechápal, cože mi to ti lidé tam vyrobili za zmatky a nějaký čas trvalo, než mne z nich vymotal a mohl nastavit pro mne “normální režim” jako pro ostatní klienty. A našel pro mne cestu, jak se z toho ruinovacího účetního kolečka do budoucna vymotat.

 

Je to první účetní tady, který se staral o to, jak mi snížit moje náklady na minimum a neplatit za nesmyslné služby! Všichni ostatní to sice uvádějí na svých webech, ale praxe je právě opačná.

A manželé z DH Account & Legal? 

NIC. Shrábli peníze, služby za své peníze jsem nedostala žádné, jenom horu drahých problémů navíc, nereagují na žádný email, a nereagovali ani v době, kdy jsem ještě byla jejich klient, skutečnost, že mi způsobili právní problémy je upřímně nezajímá – protože jistě znají cesty, jak se z toho vyvlíknout. Když jsou ti Legal poradci. 🙂

 

A vracet peníze? Proč? Protože mi žádné služby nedodali?
Takovéto základní etické problémy tito lidé neřeší! 

 

A já jsem pochopila, proč neustále inzerují svoje služby, když na nic “nemají čas”. Jednak zjevně firmu neumí spravovat, nic nezvládají, ani to, za co si klienti platí – a pak – kolik asi mají klientů při takové pracovní a morální etice? To se pak určitě nedá vydělat ani na slanou vodu!

 

A nedejte se mýlit tím, že mají ocenění jako údajně skvělá britská účetní firma. Nevím zatím, jaká jsou kritéria, ale zjistila jsem, že tam se firmy navrhují na toto ocenění samy. A když mají dobře postavenu Potěmkinovu vesnici v podobě dobrého webu a sociálních sítí – tak musí ohromit každého. 🙂 I když za těmihle parádními kulisami nic není.

.

Proč tyhle svoje zkušenosti s nezodpovědnými účetními v Anglii tady vypisuju? 

Když vím, že někteří málo důvtipní lidé to pojmou jako jejich reklamu? Vždyť se říká, že negativní reklama je taky reklama. 🙂 Ano, já vím. Ale proč si nabít vlastní ústa, když se stačí poučit z cizích škod? A peníze jsou letos moje téma. 🙂

 

Ale na druhou stranu věřím, že tyto reference mohu být varováním jiným lidem a uchránit je před ztrátou peněz, které si tito lidé účtují, aniž by za ně poskytli dohodnuté služby.

A vřele doporučuji

1/ popřemýšlejte, jak fungují vaši účetní (podnikáte-li) a dejte si věci do pořádku, pokud je to potřeba, 

2/ a veďte si své účetnictví aktuální v nějakém šikovném online programu. 

Já jsem vyzkoušela Quick File, který je zdarma a má kompletní servis v účetnictví. Faktury si mohu nastavit tak, jak se mi líbí, což není všude samozřejmostí. A to se mi líbí. Mám ráda, když jsou věci nejenom praktické, ale i hezké. Celé účetnictví jsem tam nedávala, hledala jsem něco jednoduššího. A Excel tabulky jsou jednodušší. 🙂

 

S ing. Lubošem Bahorcem jsme vytvořili krásné, přehledné a jednoduché Excel účetní tabulky a grafy pro domácnosti a živnostníky, nebo malé Ltd. Tabulky jsouk dispozici mým klientům, kteří chtějí šetřit své peníze v domácnosti i ve firmě (více informací a poradenství můžete získat osobně a zdarma) nebo absolventům mých kurzů na téma Management peněz a Business Smart Start-up Kit.

 

Mým cílem není věnovat účetnictví většinu mých pracovních dní, takže jsem hledala něco pokud možno zdarma, jednoduchého, intuitivního na použití (abych nemusela studovat tuny dalších softwarů) a ještě aby to bylo hezké. Příjemné na používání, když už musím to účetnictví dělat. 🙂

 

Když něco dělám nerada, ale musím, tak vždycky hledám jednoduchou a zábavnou cestu.

 

Co je tady u Quick File hodně dobré – pokud si tu vedete svoje účetnictví sami v jejich programu, oni vám nabízejí udělat daňové přiznání za extra nízkou cenu. 

.

Pak tu je k mání ještě známý Sage One (placený),  Wave (zdarma) a KashflowOba vypadají sice hezky, ale na používání pro mne nic moc. Mnoho jednoduchých služeb si musíte připlatit. Ale patří to k oblíbeným softwarům. Co je dobré – když jste zalogovaní uvnitř, můžete si najít účetní firmy, které tento software používají a tak budete mít i kvalifikovanou pomoc. Pokud ovšem nenatrefíte na takové, jako já. 🙂

A pokud vy máte zájem zjistit, jak je na tom s odbornou kvalifikací vaše účetní firma, tak tady máte vyhledávač. Na těchto stránkách dole najdete vyhledávač pro Chartered Accountants

Mějte se hezky a držím palce ve vašem podnikání a účetnictví. 🙂

Mgr. Zora Zámečníková


  •  
Comments are closed.